+0  
 
0
43
1
avatar

Two bags of pretzels costs $3.20. Six bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

 05.11.2021
 #1
avatar+2962 
+1

10/6 = 100/60

3,2/2 = 32/20 = 96/60

 

-> first o***r is cheaper.

 05.11.2021

43 Benutzer online

avatar