Good answer, Immar
BTW......welcome to the forum....!!!
We can use the tangent for this
tan(74) = opposite / 124 re-arrange
124 tan(74) = opposite = about 432.4
[5 + 1/6] - [3 + 8/9]
31/6 - 35/9 get a common denominator of 18
93/18 - 70/18 =
23/18 =
1 + 5/18
8 + 1/4 = 33/4 ....so....
(10 / 1) * (33 / 4) =
330 / 4 =
165 / 2 =
82 + 1/2
(14 / 1) / (7 / 8) =
(14 / 1) * ( 8 /7) = exchange denominators
(14 / 7 ) ( 8 / 1) =
2 * 8 =
16
1 lb = 16 oz
The rate per lb is just 6.40 / lb
Unit rate per oz = 6.40 / 16 = .40 per oz
24 oz cost 24 * .40 = 9.60
1 is correct......a check is always advisable....
12 (1) - 5 = 7(1)
12 - 5 = 7
Good answer, Hayley.....it makes perfect sense.......!!!
112/5 / 114/5 = multiply top/bottom by 111/5 =
[112/5 * 111/5] / 11 =
113/5 / 11 =
(113)1/5 / 11 =
(1331)1/5 / 11
8 sqrt(50) =
8 sqrt (25 *2) =
8 sqrt(25) * sqrt(2) =
8 * 5 * sqrt(2) =
40 sqrt (2) = about 56.57