Beng, Chandra and Danial have some stickers. Chandra and Danial have 7/10 of the stickers. Beng and Danial have 6/7 of the stickers. Beng and Chandra have a total of 620 stickers. How many more stickers did Danial collect than Beng?
I'm just doing this one to see if I can solve it without "cheating" and looking at other's answers.....!!!
Let N be the total number of stamps....so we have
C + D = 49/70N (1)
B + D = 60/70N (2)
B + C = 620
Adding (1) and(2), we have
620 + 2D = (109/70)N → D = (109/140)N - 310
So
B + C + D = N
620 + (109/140)N - 310 = N
310 = (31/140)N → N = 1400
So D has (109/140)(1400) - 310 = 780
And B has
780 + = (6/7)(1400) → D = 1200 - 780 = 420
So D - B = 780 - 420 = 360 more
Beng and Danial have 6/7 of the stickers ,so chandra have 1/7 of the total stickers
so Danial have 7/10-1/7=39/70 of the total stickers , so beng have 6/7-39/70=21/70=3/10
Beng and chandra have 1/7+3/10=31/70,so the Danial ,Beng and chandra have 620/31*70=1400
Danial collect more 1400*(39/70-3/10)=1400*(9/70)=180 stickers than Beng
I think we need an adjudicator on this one - I don't have time at present
Thank you :))
i made a mistook.
39/70-3/10=39/70-21/70=18/70
(18/70)*1400=360 ,so Danial collect more 360 than Beng.
i am so sorry guys.
Beng, Chandra and Danial have some stickers. Chandra and Danial have 7/10 of the stickers. Beng and Danial have 6/7 of the stickers. Beng and Chandra have a total of 620 stickers. How many more stickers did Danial collect than Beng
All Stickers =x (1)b+c+d=xc+d=x−bb+d=x−cb+c=x−d(2)c+d=710x710x=x−b(3)b+d=67x67x=x−c(4)b+c=620620=x−db+c+d=xb=310xc=17xd=x−620310x+17x+x−620=xx=1400
b=310∗1400=420c=17∗1400=200d=1400−620=780d−b=780−420=360
How many more stickers did Danial collect than Beng? 360
I'm just doing this one to see if I can solve it without "cheating" and looking at other's answers.....!!!
Let N be the total number of stamps....so we have
C + D = 49/70N (1)
B + D = 60/70N (2)
B + C = 620
Adding (1) and(2), we have
620 + 2D = (109/70)N → D = (109/140)N - 310
So
B + C + D = N
620 + (109/140)N - 310 = N
310 = (31/140)N → N = 1400
So D has (109/140)(1400) - 310 = 780
And B has
780 + = (6/7)(1400) → D = 1200 - 780 = 420
So D - B = 780 - 420 = 360 more